Na świecie istnieje obecnie wiele przypadłości, z którymi lekarze muszą sobie radzić na każdym kroku. Jedną z takich przypadłości jest oczywiście woda w kolanie. Z pozoru jest to łatwa do wyleczenia dolegliwość, jednak czasami jest to dość poważne schorzenie, dlatego nie warto tego bagatelizować, jeśli chce się w szybkim tempie powrócić do pełnego zdrowia. Przyczyną wody w kolanie najczęściej jest oczywiście nadwyrężenie stawu kolanowego. Może się to stać wtedy, gdy za dużo ćwiczy się na siłowni, za często jeździ na rowerze lub po prostu za dużo się biega, na dystansach, do których kolana nie są przystosowane. Warto więc rozsądnie wyznaczać sobie kolejne cele, aby nie narazić się przypadkiem na jakieś duże niedogodności. Płyn, który pojawia się w kolanie może pojawić się również podczas gry w tenisa, czy też jazdy na deskorolce. Zwykle na takie dolegliwości najbardziej narażone są więc osoby, które prowadzą aktywny tryb życia.
Objawy
Występowanie płynu w kolanie charakteryzuje się różnorodnymi objawami, więc nie da się tego pomylić z żadnym innym schorzeniem. Do najczęstszych objawów wody w kolanie można zaliczyć:
- poważny obrzęk stawu kolanowego,
- bardzo duży ból w kolanach, który nasila się wraz z realizowaniem jakichś czynności fizycznych, np. podczas biegania,
- problemy z normalnym poruszaniem się i sztywność miejsc w okolicach kolan,
- przebarwienia w okolicach kolan.
Na takie czynniki należy jak najszybciej reagować, zanim będzie na to za późno, dlatego też z całą pewnością warto udać się do doświadczonego specjalisty, który zaproponuje danemu pacjentowi skuteczne leczenie. Oczywiście metod leczniczych w dzisiejszych czasach jest naprawdę sporo, więc w szybkim tempie można poradzić sobie z taką dolegliwością, jednak nie minie ona samodzielnie. Lekarz musi najpierw wykonać prawidłowe badanie RTG, aby móc rzetelnie ocenić sytuację, wtedy też dopiero podejmowane są odpowiednie kroki lecznicze, aby pacjent mógł powrócić do pełnej funkcjonalności w jak najkrótszym czasie.
Leczenie
Najlepszą metodą leczniczą przy tego typu schorzeniach jest z całą pewnością punkcja kolana. Jest ona przeprowadzana w sposób niezwykle rzetelny, przy użyciu specjalnej igły. Wtedy też z jej pomocą z kolana odprowadzany jest cały płyn, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent nie jest wtedy narażony na ból oraz dyskomfort. Cały proces usuwania wody z kolana przebiega bardzo sprawnie, nie trzeba się więc tym zbytnio stresować, na pewno jednak warto poddać się takim zabiegom, aby problem został w końcu prawidłowo rozwiązany. Wtedy też najlepiej odczekać kilka dni lub też udać się na ćwiczenia do fizjoterapeuty, a po kilku dniach lub tygodniach można wrócić do normalnego trybu życia i zacząć normalne treningi siłowe, a więc np. biegać, ale na początek na krótszych dystansach i niezbyt siłowo. Dzięki temu problem nie powróci i nie będzie trzeba się już z nim więcej borykać.
Czytaj więcej: Domowe sposoby na wodę w kolanie