Morfologia krwi- w jakim celu ją wykonujemy?

Morfologia krwi jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych badań krwi, które pozwala stwierdzić, jak dużo elementów morfotycznych (należą do nich erytrocyty, leukocyty oraz trombocyty) znajduje się w naszym organizmie. Badanie to jest dobrym sposobem na szybkie ocenienie ogólnego stanu zdrowia, a nieprawidłowości w wyniku często sugerują konkretne schorzenia, które następnie są poddawane konsultacji lekarskiej oraz specjalistycznemu procesowi leczenia. Odczuwając błędne funkcjonowanie organizmu jesteśmy w stanie dość szybko znaleźć albo wykluczyć pewne jednostki chorobowe. Badanie wykonywane jest szybko, a jego przebieg nie jest powodem do najmniejszego niepokoju.

Kiedy najczęściej wykonywana jest morfologia?

Lekarze najczęściej wypisują nam skierowanie na wykonanie morfologii, kiedy podejrzewają, że towarzyszy nam jeden z poniższych problemów:

  • stan zapalny,
  • anemia (niedokrwistość),
  • czerwienica (nadkrwistość),
  • skaza krwotoczna,
  • krwotok wewnętrzny,
  • choroba zakaźna.

Wyniki badania pozwolą stwierdzić, czy nasze spekulacje mogą być zgodne z rzeczywistością. Znaczące odchyłki od norm najczęściej są spowodowane konkretnymi problemami zdrowotnymi.

Gdzie i w jaki sposób wykonywana jest morfologia?

Skierowanie na morfologię może wypisać nam, między innymi, lekarz rodzinny. Należy wtedy udać się z dokumentem do laboratorium, by mogła zostać pobrana próbka krwi. Jeżeli lekarz nie chce dać nam potrzebnego skierowania albo nie chcemy czekać na wizytę, to opisywane badanie możemy wykonać na własną rękę- koszt morfologii oscyluje w okolicach dziesięciu złotych. Najczęściej pobierane jest 5ml pełnej krwi żylnej, które następuje poprzez nakłucie żyły w zgięciu łokciowym albo przez płytkie nakłucie skóry (jest to krew włośniczkowa). Pobranie krwi trwa bardzo krótko i jest praktycznie bezbolesne- występuje jedynie niewielkie ukłucie podczas przebijania skóry.

Jak należy przygotować się do badania?

Jeżeli dostaliśmy skierowanie na morfologię, to musimy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, badanie musi zostać wykonane w godzinach porannych. Po drugie, do laboratorium należy udać się na czczo- to znaczy, że przed badaniem nie można spożywać żadnych posiłków. Wymagane jest, żeby ostatni pokarm został przyjęty 8 godzin przed pobraniem próbki krwi.

Wyniki morfologii.

Po otrzymaniu wyników badania, należy przedstawić je lekarzowi, który określi, czy ewentualne odchyłki od norm mogą stanowić powód do niepokoju.

Najważniejsze normy, to:

  • erytrocyty- dla kobiet: 4,2–5,4 mln/mm³, dla mężczyzn: 4,5–5,9 mln/mm³,
  • krwinki białe- 4 500–10 000/mm³,
  • płytki krwi- 140–450 tys/mm³.

Warto pamiętać, że na wyniki badań, oprócz choroby, może wpływać prowadzony przez nas tryb życia, stres, a także przyjmowane leki. Jeżeli z wynikami udajemy się do nowego lekarza, to należy bezzwłocznie poinformować go o przyjmowanych przez nas środkach farmaceutycznych, ponieważ niekiedy zaburzają one wyniki badań.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *