Dna moczanowa – etapy, objawy, przyczyny i czynniki ryzyka

Dna moczanowa jest ogólnym terminem określającym różne stany spowodowane gromadzeniem się kwasu moczowego. To gromadzenie zwykle wpływa na funkcjonowanie i wygląd stopy. W przypadku cierpienia na dnę moczanową, właśnie w okolicach stopy pojawia się obrzęk i ból, szczególnie u dużego palca u nogi. Nagły i intensywny ból lub napady dny mogą sprawić, że pacjent odczuwa niezwykle intensywne pieczenie.

Etapy i objawy dny moczanowej

Istnieją cztery etapy dny moczanowej:

 • Bezobjawowa – występuję, gdy we krwi nadmiernie gromadzony jest kwas moczowy.
 • ostra dna – powoduje intensywny ból, obrzęk oraz uczucie ciepła. Tego typu dna wywołuje rozwój kryształków kwasu moczowego w jednym ze stawów.
 • interwał dny – to rodzaj dny, który pojawia się między ostrymi atakami. To okres bez pojawiania się bolesnych symptomów.
 • przewlekła dna moczanowa – to dna, która trwa od dłuższego czasu i wobec niej nie zostały podjęte żadne kroki leczenia. Na tym etapie rozwijają się twarde guzki w stawach oraz w skórze i otaczającej je tkance miękkiej. Co więcej, mogą one powodować trwałe uszkodzenia stawów.

Każdy z tych etapów różni się objawami oraz metodą leczenia.

Przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa jest złożoną chorobą. Istnieje wiele czynników, które mogą odgrywać rolę w jego powodowaniu. Niektóre stany, takie jak zaburzenia krwi i metabolizmu, mogą powodować nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego przez organizm. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również prowadzić do nadmiaru kwasu moczowego. Niektóre pokarmy mogą również powodować dnę, gdy jesz za dużo. Obejmują one:

Ponadto, łatwo można sprowokować dnę do rozwoju, jeżeli organizm nieprawidłowo eliminuje gromadzony kwas moczowy. Odwodnienie i głód może utrudnić organizmowi wydalanie kwasu moczowego. To powoduje, że gromadzi się on jako osady w stawach.

Niektóre choroby i zaburzenia, takie jak problemy z nerkami lub tarczycą, mogą również osłabić zdolność organizmu do eliminacji kwasu moczowego. Niektóre leki mogą również utrudniać organizmowi eliminację kwasu moczowego. Przede wszystkim chodzi o leki moczopędne i immunosupresyjne.

Czynniki ryzyka dny moczanowej

Czynniki ryzyka dny obejmują:

 • Mężczyźni w wieku od 40 do 50 lat i kobiety po menopauzie są bardziej podatni na rozwój dny moczanowej.
 • Płeć. Mężczyźni są bardziej podatni niż kobiety na rozwój dny moczanowej.
 • Historia rodzinna. Posiadanie w rodzinie osoby, która choruje na dnę moczanową może zwiększyć ryzyko pojawienia się jej u innych członków rodziny.
 • Jedzenie zbyt dużej ilości bogatej w purynę żywności zwiększa ryzyko dny moczanowej. Czerwone mięso, podroby zwierzęce i niektóre ryby zawierają dużo puryn.
 • Picie alkoholu. Picie więcej niż dwóch drinków dziennie zwiększa ryzyko dny moczanowej.
 • Niektóre leki, takie jak diuretyki i cyklosporyny, mogą narazić organizm na rozwój dny moczanowej.
 • Inne warunki zdrowotne. Wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, choroby tarczycy, bezdech senny i cukrzyca mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *