Czym jest jęczmień na oku?

1. Czym jest jęczmień na oku?

Jego wygląd przypomina ziarno zboża, dlatego też otrzymał właśnie taką nazwę. Jęczmień jest grudkowatym ropniem w obrębie jednego, lub kilku gruczołów, które znajdują się na brzegu powieki. Chociaż czasami jęczmień może pojawić się również po wewnętrznej stronie.

Taki problem może pojawić się u osób będących w różnym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najczęściej jęczmień powstaje w wyniku zakażenia gronkowcem, a także innymi drobnoustrojami. Zdarza się, że jęczmień na oku po pewnym czasie przeistacza się w tak zwaną gradówkę, czyli silną reakcję zapalną.

U osób, które mają tak zwany jęczmień wewnętrzny może być konieczna interwencja chirurgiczna. Ta nieprzyjemna dolegliwość na ogół rozpoczyna się od pojawienia małej swędzącej, lub bardzo bolącej plamki na brzegu naszej powieki, po czym w tym miejscu pojawia się stan zapalny wraz z niewielkim obrzękiem. Jeżeli jęczmień umiejscowiony jest po wewnętrznej stronie powieki, możemy odczuwać ból przy zamykaniu i mruganiu oczami.

2. Przyczyny jęczmienia na oku

Wystąpienie jęczmienia na oku jest dużo bardziej prawdopodobne w przypadku oddziaływania przeróżnych czynników zewnętrznych, do których zaliczyć można niektóre substancje chemiczne zawarte chociażby w kosmetykach, a także w dymie tytoniowym. Podrażnienie może pojawić się z powodu stosowania różnych kremów, czy soczewek kontaktowych.

Na powstawanie jęczmienia może mieć także duży wpływ niedokładnie usunięty makijaż, niedostosowane kosmetyki. Nieprawidłowo wykonany makijaż może zatkać gruczoły łojowe i spowodować pojawienie się stanu zapalnego.

3. Leczenie jęczmienia

Najczęściej jęczmień na oku znika samoistnie, niemniej jednak aby zmniejszyć dolegliwości bólowe lepiej pozbyć się go jak najszybciej. Najlepiej jest wypróbować kilka sposobów leczenia. Oczywiście adekwatnym rozwiązaniem będzie w tym wypadku udanie się do specjalisty, który oceni zmianę i zaleci ewentualne leczenie.

4. Domowe sposoby na jęczmień

Podczas gdy nie mamy od razu możliwości udać się do okulisty, możemy wypróbować kilka domowych sposobów. Gojenie się zmiany przyspiesz duże ciepło, dlatego można ją rozgrzać. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie było to nic bardzo gorącego. W tym wypadku sprawdzi się jajko ugotowane na twardo po delikatnym ostudzeniu. Należy przyłożyć je do powoli i masować zmienione chorobowo miejsce. Z pewnością wiele osób słyszało o pocieraniu jęczmienia na oku złotem. Taki domowy sposób może nam przynieść jak najbardziej ulgę, bowiem podczas pocierania wytwarzane jest ciepło, które wpływa na zmniejszenie się stanu zapalnego.

Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie wyciskać jęczmienia , ani przykładać do niego zimnych okładów. Niemniej jednak ból zmniejszyć może okład z zielonej herbaty.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *